شنبه 5 خرداد 1397
 
نوع خبر 
 
 
اطلاعیه مهم واحد فناوری اطلاعات
قابل توجه کلیه همکاران محترم

 به استحضار میرساند براساس اعلام خبر" حمله سایبری از طریق باج افزار ها " به مراکز درمانی در سراسر دنیا از اروپا ،آمریکا و آسیا شیوع پیدا کرده و کشور ایران  نیز جزو کشورهایی است که احتمال وقوع این حملات در مراکز درمانی برای آن پیش بینی شده است، لذا خواهشمند است بشدت مسئله را جدی تلقی نموده و برای پیشگیری از این حملات نکات زیر را رعایت فرمائید:

1)    از باز کردن هر گونه ایمیل ، پیام و ... که از طرف افراد ناشناس و حتی موارد مشکوک ارسال میشود جدا"  خودداری کرده  و هرگز لینک ها و ضمیمه های پیوست شده به ایمیل های ناشناس را باز نکنید. 
2)    در صورت باز کردن پیام ناشناس و آلوده شدن، به سرعت کابل شبکه سیستم خود را  قطع کنید.
3)    در صورتیکه سیستم شما قابلیت استفاده از حافظه جانبی (فلش) را دارا میباشد ، در هنگام اتصال هارد اکسترنال یا فلش USB به کامپیوتر هرگز قبل از scan کردن توسط آنتی ویروس، فایل ها را باز نکنید.
4)    هرگز از سایت های نا معتبر و مخرب و غیر اخلاقی دانلود انجام ندهید.

از آنجا که کمپانی مایکروسافت از 2 ماه پیش این حملات  را پیش بینی کرده است ، به استفاده کنندگان از سیستم عامل ویندوز اکیدا  توصیه  شده تا آخرین آپدیت های سیستم عامل ویندوز را دریافت نمایند.
 این باج افزار  فایل هایی با پسوندهای .backup .tiff .djvu .mpeg .class .java.accdb .sqlitedb .sqlite3 .lay6 xltm .pptm .ppsm .ppsx .ppam .potx .potm .sldx .sldm .vmdk . vsdx .onetoc2 .jpeg .docb .docm.  dotm .dotx .xlsm .xlsb .xltx. docx .xlsx .pptx.  را رمزگذاری می کند. همچنین یک فایل با نام !Please Read Me!.txt به جا میگذارد که شامل متنی است که اعلام میکند که چه اتفاقی افتاده و باج درخواستی به چه صورت باید پرداخت شود.
قابل ذکر است پشتیبان گیری از داده های حساس، ساده ترین راه مبارزه با این باج افزار است .
همکاران محترم ، لطفا در صورت برخورد با هر مورد مشکوک، حتما با واحد فناوری اطلاعات تماس حاصل فرمائید.

دوشنبه 25 ارديبهشت 1396  10:26

آخرين تاريخ بازديد : شنبه 5 خرداد 1397  8:5:27
تعداد بازديد از اين خبر : 3582