نهمین همایش کشوری قلب کودکان ایران در سالن همایش های قلب مرکز آموزشی، تحقیقاتی و درمانی قلب و عروق شهید رجایی

۲۸ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۲:۵۸ کد : ۷۱۷۰ اخبار اخبار مرکز به کوشش روابط عمومی روابط عمومی
تعداد بازدید:۲۴۱
نهمین همایش کشوری قلب کودکان ایران در سالن همایش های قلب مرکز آموزشی، تحقیقاتی و درمانی قلب و عروق شهید رجایی برگزار می شود.
نهمین همایش کشوری قلب کودکان ایران در سالن همایش های قلب مرکز آموزشی، تحقیقاتی و درمانی قلب و عروق شهید رجایی

به گزارش روابط عمومی ،دکتر محمد دلیلی فوق تخصص قلب کودکان، الکتروفیزیولوژیست و دبیر علمی نهمین همایش کشوری قلب کودکان در خصوص این همایش توضیح داد و گفت: این همایش توسط  انجمن علمی قلب کودکان برگزار می گردد و تاریخچه برگزاری این همایش ها به  زمان تاسیس انجمن بر می گردد. در کنار آنها تا کنون همایش های یک روزه، سمپوزیوم ها و در زمان فراگیری بیماری کووید وبینارهای متعددی برگزار شد و اکنون با فروکش اپیدمی این اولین همایش است که بصورت حضوری برگزار می شود.

وی در ادامه افزود: این همایش به مدت دو روز از 31 شهریور لغایت اول مهرماه 1401 در سالن کنفرانس هتل قلب در آموزشی،تحقیقاتی و درمانی قلب و عروق شهید رجایی برگزار خواهد شد. برنامه های متنوعی تدارک دیده شده و سعی در این بوده است تمام حیطه های قلب کودکان پوشش داده شود. در روز نخست همایش یعنی پنجشنبه 31 شهریورماه مباحث مربوط به اکو کاردیوگرافی، آریتمی و الکتروفیزیولوژی، نارسایی و پیوند قلب، و همچنین موضوعات برگزیده که از سراسر کشور به دبیرخانه همایش ارسال و داوری شده را مطرح خواهیم کرد و در روز بعد مباحث مربوط به جراحی قلب، اینترونشنال کاردیولوژی، کاردیولوژی جنین و اکوکاردیوگرافی جنین مطرح خواهند شد.

دکتر دلیلی در ادامه به کاردیولوژی و اکوکاردیوگرافی جنین اشاره کرد و گفت: مبحث کاردیولوژی و اکوکاردیوگرافی جنین بسیار مبحث مهمی است و بخصوص در چند سال اخیر توجه به این مهم زیاد شده است. شناسه ها و شناسنامه هایی که در این زمینه در چند سال گذشته با نظر کارشناسان مختلف و در وزارت بهداشت و درمان تدوین و تصویب شده این وظیفه را به عهده پزشکان فوق تخصص قلب کودکان گذاشته است که نقص های قلب جنین را پیدا کرده و بر اساس علم روز دنیا به درمان و برنامه ریزی برای آن بپردازند. بعضی از بیماری های قلب جنین در همان دوران جنینی قابل کنترل و یا درمان است و برای بعضی دیگر برنامه درمانی پس از تولد درنظر گرفته می شود.

وی در ادامه گفت: تمام مباحثی که در این همایش مطرح خواهد شد طبق متدها و استانداردهای روز دنیا است و خوشبختانه در رشته قلب کودکان ما فاصله محسوسی با کشورهای پیشرفته نداریم. در واقع اکثر کارهایی که در پیشرفته ترین کشورها انجام می شود را ما هم در کشورمان انجام می دهیم و حتی در بسیاری از زمینه های پزشکی از بسیاری از کشورها جلوتر هستیم. به طور مثال الکتروفیزیولوژی کودکان که از سال 1387 در مرکز قلب شهیدرجایی شروع شد را بسیاری از کشورهای دنیا ندارند، در صورتی که ما 14 سال است بطور حرفه ای و آکادمیک در این زمینه فعال هستیم و از امسال هم برای تربیت فلوشیپ آن مجوز گرفته ایم.  رشته اینترونشنال کاردیولوژی سال ها است فعال است و ما یکی از بالاترین آمارهای دنیا را داریم. اکوکاردیوگرافی جنین هم در سالهای اخیر پیشرفت چشمگیر داشته است. در زمینه پیوند قلب هم بسیار فعال بوده ایم و مرکز قلب شهیدرجایی بالاترین آمار پیوند قلب دنیا را در دوران کرونا داشته است.

دبیر علمی همایش افزود: این همایش دارای امتیاز بازآموزی برای پزشکان فوق تخصص قلب کودکان، متخصص و فوق تخصص قلب و عروق بالغین، فوق تخصص جراحی قلب، و متخصصین بیهوشی می باشد.

برنامه این همایش به شرح ذیل اعلام می گردد: 

 

خبرنگار : پیام احمدی کاشانی


نظر شما :